Mi az a Mobilitás?
A Mobilitás a mobil munkavégzés, a mobil eszközök (tablet-ek, okostelefonok) térnyerése a mindennapi vállalati és privát feladatok ellátásában. 2014-ben, világszinten az internetre csatlakozó klienseszközök 60 százaléka okostelefon vagy tablet. Magyarországon ennél is magasabb az arány, illetve egyre több alkalmazás kizárólag mobileszközökre készül el.
A vállalati mobilitás és az azzal kapcsolatos stratégia alkotás az üzleti hatékonyság egy magasabb szintjére emeléséről szól, vállalati szintű biztonságosságot, megfelelőséget biztosítva, úgy, hogy közben emeljük a szabadsági fokok számát is, megteremtve a munkavállalók elégedettségét.
Funkciókkal és lehetőségekkel kell szolgálni, nem a korlátozás és ellenőrzés a cél.
A mobilitás története
A 90-es években minden eszköz helyhez kötött volt, az adatcsere floppykon történt. Munkavégzés otthoni környezetben nem volt, az infómunkás fogalma sem létezett. Később a technológia gyorsabb, kisebb és olcsóbb lett. A nagy sávszélesség már nem kiváltság volt, hanem elérhetővé vált a Vállalatok részére. Az eszközök már nem helyhez kötöttek voltak, hanem mobilisak, azonban 2007 körül még egy-egy alkalmazás köré koncentrálódtak.
Majd megjelenik ez első Iphone.
Egy Gartner-előrejelzés szerint 2017-re a munkáltatók fele elvárja majd, hogy a dolgozók saját mobileszközeiket használják munkavégzésre.
Mi az a „BYOD”?
A Mobilitáshoz szorosan kapcsolódó fogalom a Bring Your Own Device (BYOD) megközelítés. Saját tulajdonú eszközök a Vállalati környezetben, akár saját költségen vásárolt, akár részben céges támogatással. Az eszközön privát és akár vállalati adatok találhatóak, jellemzően vegyesen. A BYOD egy része a Mobilitásnak, azonban a Mobilitás ennél több.
Mi az a „COD”?
A Mobilitáshoz szorosan kapcsolódó fogalom a Corporate Owned Device (COD) megközelítés. Vállalati tulajdonú eszközök a Vállalati környezetben, vállalati költségen vásárolt, céges támogatással. Az eszközön vállalati adatok találhatóak, jellemzően homogén módon, azonban akár privát tartalom készítése/tárolása is lehetséges.
A COD egy része a Mobilitásnak (ahogyan a BYOD is), a Mobilitás a BYOD + COD halmaz megközelítések összessége.
Mi az a „COPE”
Nem szabad arról megfeledkezni, hogy egy mobil eszköz értéke, használatának előnyei nem annak tulajdonviszonyaiban keresendők!
A munkavállaló ugyanolyan jól tud dolgozni saját vagy vállalati tulajdonú, számára vonzó eszközön.
A COPE (Corporate-owned, personally enabled) stratégia kombinálja a BYOD és a BPD elemeit, miközben annak hátrányait neutralizálja. A vállalat vásárolja meg a munkavállaló számára az általa választott „kedvenc” eszközt és engedélyezi rajta a magáncélú felhasználást is. Mivel a vállalat tulajdonában van az eszköz, ezért a munkavállaló nem, vagy kevésbe nehezményezheti azt, ha a vállalat felügyeleti megoldással adja át használatra az eszközt. Ráadásul a vállalat, már amennyiben masszív volumenű vásárlást kezdeményez, olcsóbban is juthat az eszközökhöz, mintha azt a munkavállaló fizetné a saját zsebéből.
A Vállalatok nem kezelik a helyén a Mobilitást!
A Vállalatok meglepően kis százaléka tart lépést a mobilitás térhódításával. Az elemzők szerint két fő oka van:
- Rosszul mérik fel a kockázatokat.
- Az alkalmazottak mindig meg fogják találni a módját, hogy kibújjanak a korlátozások alól. Az IT nem önmagáért létezik, hanem az Üzlet támogatásáért.
- Nehezen ismerik fel az előnyöket.
- Sok esetben az üzleti oldal nem ismeri fel a Munkavállalók mobilizálásától várható előnyöket (produktivitás, biztonságosság).
Mi a cél?
Az üzleti Hatékonyság oltárán ne áldozzuk fel a vállalati Biztonságosságot, azonban ne öljük meg az üzletet a túl merev, kezelhetetlen rendszerek bevezetésével. Megoldást kívánunk adni az Önök kezébe, miközben a használhatóságnak, a rugalmasságnak és a kockázatoknak az értékes egyensúlyát teremtjük meg. Egy valóban használható Mobilitás Stratégiát letéve.
Miből áll a Citrix Vállalati Mobilitás Menedzsment Szolgáltatás?
Egyszerre létező (ugyanolyan természetű biztonsági problémák), mégis külön kezelendő (vállalati és/vagy privát szféra), két terület a BYOD + BPD stratégia.
Ez a Szolgáltatás csomag az okos telefon és tablet, netbook (hamarosan notebook is)
- eszközök központosított nyilvántartásával,
- életcikluson átívelő kezelésével,
- szoftverek központi disztributálásával,
- távoli, központi konfigurálásával,
- eszközök és alkalmazások kontrollálásával,
- biztonsággal, megfelelőséggel,
- távoli menedzsmenttel,
- monitorozással, helpd desk biztosításával kapcsolatosak.
A fentiek megvalósítása előtt részletes audit folyamat során mérjük fel az Önök Vállalatát, amely során tisztázzuk a jelenlegi és felvázoljuk a jövőbeli kívánt állapotot, COBIT módszertan alapján. Az audit nemcsak a T0 időpontban létező állapotokra derít fényt, hanem az elmozdulás mikéntjeit is részletesen taglalja. Vizsgáljuk a Mobilitás szemszögéből a Vállalati Érettséget, ezzel együtt azt is, hogy hova kellene eljutni.
Mi a Mobilitás Menedzsment Audit lényege?
Az Audit módszertana a COBIT. Az Audit az alábbi stratégiai feladatokra koncentrál.
- Kinek engedélyezzük a Vállalaton belül a Szolgáltatást.
- Milyen eszközöket engedünk, javaslunk a bevezetés során.
- Milyen szolgáltatások engedélyezünk, mire használhatják, milyen feltételekkel.
- Milyen szoftver licenceket kell ehhez vásárolni.
- Milyen gyártású mobil eszközök vonhatóak be, kell-e cserélni.
- A program kivitelezésének nyilvánosságra hozatala.
- ROI vizsgálat, üzemeltetés költsége.
- Biztonságosság és Megfelelőség.
- Támogatás és karbantartás.
- Jövőálló-e a javasolt megoldás, beruházás védelem vizsgálata.
A Citrix Vállalati Mobilitás Menedzsment Szolgáltatás milyen mobil termékeket képes kezelni?
Nem minden mobil eszköz/mobil platform alkalmas arra, hogy a mobilitás menedzsment stratégia része legyen.